5. – 7. Jared Spurgeon (Minnesota Wild)  Tohoto chlapíka byste možná mezi nejlépe placenými beky v NHL nečekali. Jednatřicetiletý Kanaďan Jared Spurgeon, jehož si vybrala Minnesota Wild v roce 2008 až v šestém kole draftu jako 156. hráče v pořadí, se vypracoval v jednoho nejuznávanějších obránců v prestižní lize. O tom, že s ním jsou v klubu maximálně spokojeni, svědčí i podepsaný sedmiletý kontrakt na více než 53 milionů dolarů. Největší krajíc si z tohoto pěkně vypečeného mzdového bochníku ukrojí kapitán Minnesoty v příštím ročníku, kdy mu na účtu přistane devět milionů dolarů. Profimedia.cz
 5. – 7. Justin Faulk (St. Louis Blues)  Američan Justin Faulk je nenápadnou defenzivní hvězdou NHL. V 29 letech už má na kontě téměř sedm stovek utkání v základní části soutěže, ve kterých posbíral skoro tři sta bodů. V minulém ročníku patřil mezi dvacítku nejvytíženějších zadáků v lize. Trojnásobný účastník All-Star Game byl vytrejdován do St. Louis v roce 2019 a následně v klubu uzavřel smlouvu za 45,5 milionu dolarů na sedm dalších sezon. V té minulé mu zajistila devět milionů dolarů a stejný balík mu přistane na účtu i v nadcházejícím ročníku. Profimedia.cz
 5. – 7. Aaron Ekblad (Florida Panthers)  Co byste čekali od jedničky draftu z roku 2014? Pokud jste věřili, že hned v premiérové sezoně ukáže svůj nesporný talent, nemýlili jste se. Kanaďan Aaron Ekblad se neuvěřitelně rychle etabloval v základní sestavě Floridy Panthers a dal rychle tušit, že klub i díky němu mohou čekat skvělé časy. Ne náhodou získal po sezoně 2014/15 Calder Trophy pro nejlepšího nováčka v NHL. Ekblad je rozvážný, zřídkakdy zmatkuje, má tvrdou střelu, je silný na puku a málokdo ho o něj dokáže připravit. Odborníci na něm oceňují výbornou poziční hru a bojovnost, ale také ofenzivní instinkty, což dokládá jeho bilance - během dosavadní kariéry nasbíral v 493 zápasech 234 bodů za 82 branek a 152 asistencí. V průměru tráví na ledě v každém utkání přes 25 minut, což ho mezi všemi hráči v NHL řadilo v minulé sezoně na šesté místo. Profimedia.cz
 4. Oliver Ekman-Larsson (Vancouver Canucks)  Před třemi lety podepsal Oliver Ekman-Larsson osmiletou smlouvu, která mu zajišťuje průměrný roční příjem ve výši přes osm milionů dolarů, ale od té doby jde jeho výkonnost setrvale a dost výrazně dolů. V uplynulé sezoně zaznamenal jen tři branky a posbíral 24 bodů, což je jeho nejhorší výsledek od zkráceného ročníku 2012/13. Děsivá je i jeho bilance v +/- bodování, v níž zaznamenal 17 záporných bodů. Kojoti se dva roky snažili dvojnásobného mistra světa vyměnit s jiným klubem, dlouho se jim ale nedařilo najít zájemce, který by akceptoval jeho předraženou smlouvu, která vyprší až v roce 2027. Až letos v červenci to vyšlo a plácli si s Vancouverem. Profimedia.cz
8
Fotogalerie

Zlatem vyvážení obránci. 8 nejlépe placených beků v nadcházející sezoně NHL

Bez dobré defenzívy nemůže žádný hokejový tým v NHL dojít až ke Stanley Cupu. Přestože nejlepší obránci nejsou možná cenění tak vysoko jako elitní forvardi, kluby si nejkvalitnější beky prozíravě hýčkají hodně slušnými platy.

V následujících kapitolách najdete osm zadáků, kteří si v nadcházející sezoně vydělají v nejslavnější zámořské soutěži nejvíc peněz. Ale pozor – nejde o průměrné roční platy na základě dlouhodobých smluv, které se počítají do platového stropu mužstva, ale o reálný výdělek, který kontrakt hráčům zaručuje v sezoně 2021/22.

Pokračování 2 / 9

8. Ryan McDonagh (Tampa Bay Lightning)

Ryan McDonagh-Tampa Bay1.jpg

Plat v sezoně 2021/22: 8,4 milionu dolarů
Bilance v minulé sezoně: 50 zápasů – 12 bodů (4+8)

O tom, že Ryan McDonagh patří k nejlepším obráncům v NHL, pochyboval ještě před pár lety málokdo. I proto mu v roce 2018, jen pár měsíců poté, kdy byl tehdejší kapitán New Yorku Rangers vytrejdován na Floridu, nabídla Tampa Bay lukrativní sedmiletou smlouvu. Od té doby však šly výkony dvaatřicetiletého Američana poněkud dolů. V průměru tráví v každém zápase na ledě jen necelých 22 minut, což jej mezi všemi obránci v minulé sezoně NHL řadilo až na 54. místo. V Tampě má kontrakt do roku 2026 a v příštím ročníku mu díky němu přistane na účtu 8,4 milionu dolarů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

5. – 7. Jared Spurgeon (Minnesota Wild)

Jared Spurgeon.jpg

Plat v sezoně 2021/22: 9 milionů dolarů
Bilance v minulé sezoně: 54 zápasů – 25 bodů (7+18)

Tohoto chlapíka byste možná mezi nejlépe placenými beky v NHL nečekali. Jednatřicetiletý Kanaďan Jared Spurgeon, jehož si vybrala Minnesota Wild v roce 2008 až v šestém kole draftu jako 156. hráče v pořadí, se vypracoval v jednoho nejuznávanějších obránců v prestižní lize.

O tom, že s ním jsou v klubu maximálně spokojeni, svědčí i podepsaný sedmiletý kontrakt na více než 53 milionů dolarů. Největší krajíc si z tohoto pěkně vypečeného mzdového bochníku ukrojí kapitán Minnesoty v příštím ročníku, kdy mu na účtu přistane devět milionů dolarů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

5. – 7. Justin Faulk (St. Louis Blues)

Justin Faulk-St. Louis.jpg

Plat v sezoně 2021/22: 9 milionů dolarů
Bilance v minulé sezoně: 56 zápasů – 25 bodů (7+18)

Američan Justin Faulk je nenápadnou defenzivní hvězdou NHL. V 29 letech už má na kontě téměř sedm stovek utkání v základní části soutěže, ve kterých posbíral skoro tři sta bodů. V minulém ročníku patřil mezi dvacítku nejvytíženějších zadáků v lize. Trojnásobný účastník All-Star Game byl vytrejdován do St. Louis v roce 2019 a následně v klubu uzavřel smlouvu za 45,5 milionu dolarů na sedm dalších sezon. V té minulé mu zajistila devět milionů dolarů a stejný balík mu přistane na účtu i v nadcházejícím ročníku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

5. – 7. Aaron Ekblad (Florida Panthers)

Aaron Ekblad1.jpg

Plat v sezoně 2021/22: 9 milionů dolarů
Bilance v minulé sezoně: 35 zápasů – 22 bodů (11+11)

Co byste čekali od jedničky draftu z roku 2014? Pokud jste věřili, že hned v premiérové sezoně ukáže svůj nesporný talent, nemýlili jste se. Kanaďan Aaron Ekblad se neuvěřitelně rychle etabloval v základní sestavě Floridy Panthers a dal rychle tušit, že klub i díky němu mohou čekat skvělé časy. Ne náhodou získal po sezoně 2014/15 Calder Trophy pro nejlepšího nováčka v NHL.

Ekblad je rozvážný, zřídkakdy zmatkuje, má tvrdou střelu, je silný na puku a málokdo ho o něj dokáže připravit. Odborníci na něm oceňují výbornou poziční hru a bojovnost, ale také ofenzivní instinkty, což dokládá jeho bilance - během dosavadní kariéry nasbíral v 493 zápasech 234 bodů za 82 branek a 152 asistencí. V průměru tráví na ledě v každém utkání přes 25 minut, což ho mezi všemi hráči v NHL řadilo v minulé sezoně na šesté místo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

4. Oliver Ekman-Larsson (Vancouver Canucks)

Oliver Ekman-Larsson1.jpg

Plat v sezoně 2021/22: 10,5 milionu dolarů
Bilance v minulé sezoně: 46 zápasů – 24 bodů (3+21)

Oliver Ekman-Larsson je urostlý, obratný a ve vlastním obranném pásmu tvrdý jako skála. Ve 30 letech je v nejlepším hokejovém věku. V roce 2009 byl draftován Phoenixem už jako sedmý hráč v celkovém pořadí a v arizonském klubu působil až do konce minulého ročníku. Poslední tři sezony jej vedl v roli kapitána týmu.

Před třemi lety podepsal osmiletou smlouvu, která mu zajišťuje průměrný roční příjem ve výši přes osm milionů dolarů, ale od té doby jde jeho výkonnost setrvale a dost výrazně dolů. V uplynulé sezoně zaznamenal jen tři branky a posbíral 24 bodů, což je jeho nejhorší výsledek od zkráceného ročníku 2012/13. Děsivá je i jeho bilance v +/- bodování, v níž zaznamenal 17 záporných bodů.

Kojoti se dva roky snažili dvojnásobného mistra světa vyměnit s jiným klubem, dlouho se jim ale nedařilo najít zájemce, který by akceptoval jeho předraženou smlouvu, která vyprší až v roce 2027. Až letos v červenci to vyšlo a plácli si s Vancouverem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

3. Roman Josi (Nashville Predators)

Roman Josi.jpg

Plat v sezoně 2021/22: 10,75 milionu dolarů
Bilance v minulé sezoně: 48 zápasů – 33 bodů (8+25)

Švýcarský obránce Roman Josi zraje jako dobré víno. V jednatřiceti letech patří mezi největší defenzivní osobnosti NHL a není to náhoda, že v ročníku 2019/20 získal Norris Trophy pro nejlepšího beka soutěže.

Vzhledem ke svým schopnostem pobírá adekvátní plat ve výši téměř 11 milionů dolarů, ale ještě před pár lety se musel spokojit se čtyřmi miliony dolarů ročně. Osmiletá smlouva z roku 2019 ho však (zcela po zásluze) katapultovala mezi nejlépe placené beky v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

2. Drew Doughty (Los Angeles Kings)

Drew Doughty1.jpg

Plat v sezoně 2021/22: 11 milionů dolarů
Bilance v minulé sezoně: 56 zápasů – 34 bodů (8+26)

Na jednatřicetiletém Kanaďanovi oceňují odborníci skvělé bruslení, agilitu, zdravou agresivitu a chladnou hlavu i v těch nejsvízelnějších situacích. Je snadné zůstat vzadu a hrát pozičně, ale nejsložitější rozhodnutí, jaké může obránce učinit, dělá v momentě, kdy se má rozhodnout, zda bude riskovat a podpoří útok. V předvídání toho správného okamžiku je Drew Doughty jedním nejlepších hráčů na světě. Právě on je jedním z důvodů, proč Los Angeles Kings vyhráli v letech 2012 a 2014 Stanley Cup.

Do NHL naskočil už v roce 2008 jako osmnáctiletý mladíček a stal se z něho železný muž soutěže. Od té doby totiž vynechal jen 16 zápasů. Poté, co ve své druhé sezoně nasbíral 59 kanadských bodů, začali o něm experti mluvit jako o novém Ray Bourqueovi.

V roce 2015 mu Norris Trophy pro nejlepšího obránce utekla jen o fous – v hlasování totiž skončil na druhém místě za Erikem Karlssonem. O rok později už byl ale na absolutním vrcholu. Podle statistických čísel je s průměrným časem 26 minut a 23 vteřin na ledě za zápas nejvytíženějším hráčem minulé sezony NHL. Vzhledem k věku se dá předpokládat, že si nadstandardní výkonnost ještě pár let může udržet, takže Norris Trophy může klidně vyhrát ještě znovu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

1. Erik Karlsson (San Jose Sharks)

Erik Karlsson-San Jose1.jpg

Plat v sezoně 2021/22: 14,5 milionu dolarů
Bilance v minulé sezoně: 52 zápasů – 22 bodů (8+14)

Obránce Erik Karlsson umí řídit hru, skvěle bruslí a je nesmírně kreativní. Během prvních tří sezon v NHL nasbíral 149 kanadských bodů. Jen jeden švédský bek měl v minulosti tak famózní nástup do soutěže – Nicklas Lidström. Víc asi není třeba dodávat.

Karlsson patří dlouhodobě mezi nejproduktivnější beky soutěže. Dvakrát už získal Norris Trophy pro nejlepšího zadáka v NHL. Experti dlouho tvrdili, že je jedním z nejúžasnějších ofenzivních obránců na světě a čísla jim dávala za pravdu. V roce 2018 se po devíti letech, z nichž čtyři poslední zastával funkci kapitána, rozloučil s Ottawou a zamířil do San Jose, kde má podepsaný kontrakt do roku 2027. V dresu Sharks však šla jeho produktivita znatelně dolů.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud